Tvarumo pamokos Mažeikiuose (Ruzguose)

Tvarumas, antras šansas, pakartotinis vartojimas, aplinkosauga – madingi žodžiai, dažnam girdimi, bet retai pamatomi, kaip tai vyksta realybėje. Tai ne tik plastikinių maišelių apmokestinimas ar vaikų išaugtų daiktų pardavimas – tai kur kas giliau!

Šeštadienio ankstų rytą Vytautas – Balsių senjorų vadas ir 6 aktyvios Balsių bendruomenės narės išsiruošė į Mažeikius. Ten mūsų laukė dvi atominės moterys – Jolita ir Almantė, kurios ne žodžiais, o darbais įrodinėja, kas yra tie madingi nūdienos žodžiai.

Jos valdo du projektus – „Darbinyčia“ ir „Būk su manimi“. Mažeikiuose turi 4 tekstilės konteinerius, kuriuos kelis kartus per savaitę ištuština. Be to, surenka iš gyventojų namų daiktus, kurie netinkami tekstilės konteineriui (namų apyvokos reikmenys, baldai, vaikų auginimo priemonės ir pan). O ir patys gyventojai joms atveža tokius daiktus į „Atiduotuvę“.

Mažeikiuose jos turi „Atiduotuvę“. Tai kaip parduotuvė, tik be pinigų – ateini ir išsirenki ko tau reikia. Ten galima rasti visko – nuo konservų iki vaikų vežimėlių, nuo knygų iki vilnonių kojinių.

Kitas šio projekto filialas yra 15 km nuo Mažeikių – nebeveikiančioje Ruzgų kaimo mokykloje įsikūręs rūšiavimo / edukacijų / savanorystės centras. Iš pradžių čia rūšiuojami visi gauti daiktai – vaikiška technika keliauja į „vaikų“ klasę, patalynė – į „patalynės“ klasę, rūbai – į klasę „pagal sezoną“. Dar yra kampelis „nuomos punktas“, kur galima išsinuomoti puikios kokybės išeiginių ar karnavalinių drabužių už 2 ar net 5 eurus.

Bet įdomiausia klasė – perdirbimo / siuvimo / defektų taisymo / technikos klasė. Ten jaukiausia ir įdomiausia, nes ten tiek visko vyksta! Čia siuvama, adoma, audžiama, karpoma, mezgama. Tam čia yra visa reikalinga technika – audimo staklės, siuvimo mašinos, lyginimo presas ir kt. Audžiami kilimėliai iš senos patalynės skiaučių, karpomi seni džinsai ir iš jų siuvami sėdmaišiai, gultai šunims, mezgama, tvarkomi defektuoti rūbai (pvz – ištrūkusi saga ar iširusi siūlė).

Ir kieno gi rankomis padaromi visi šie stebuklai? Ogi šių dviejų atominių moterų ir 5 senjorių iš Ruzgų kaimo! Ir dar maždaug 15 kitų savanorių (kurių tarpe yra gerai žinomų Mažeikiuose žmonių), kurie užsiima kitomis veiklomis pačiuose Mažeikiuose, o ne Ruzgų kaime. O kai reikia daug tvirtų rankų, tuomet Jolita ir Almantė prašo Mažeikių baikerių pagalbos.

Tik dalis daiktų iš šio centro keliauja į „Atiduotuvę“ (nes ten patalpos nėra didelės), dauguma – tiesiai į namus, kur tų daiktų reikia. Moterys palaiko ryšius su socialinėmis organizacijomis, kurios informuoja, kam kokios pagalbos daiktais reikia. Beje, tai jos „nuo galvos iki kojų“ aprengė ir įkurdino ukrainiečius, kurie atvykę gavo kambarius plikomis sienomis. Kaip pačios juokiasi – visi Mažeikiai žino, kad mes turime visko!

Daiktai, kurie pagaminami savanorių (pasiuvami, numezgami, nuadžiami), yra parduodami Mažeikių turguje arba pagal užsakymus. Turguje geriausiai “einantys” – prijuostės ir megztos kojinės, pagal užsakymus – sėdmaišiai ir gultai šuniukams.

Visi buvome pavaišinti pietumis ir … gavome “paragauti”, kaip darbai vyksta realybėje – rūšiavome daiktus, karpėme džinsus, audėme kilimukus iš senos patalynės juostų.

Diena pralėkė kaip mirksnis. Tiesiog sunku akimis ir mintimis aprėpti, kiek tos moterys visko daro! O kiek planų jų galvose! Palinkėjome joms stiprybės jų darbuose ir išsiskyrėme kaip seni draugai.

Milda Mitrikevičienė

Skip to content